Uwaga na dzieci!

OT - co tu dużo mówić :). Piszemy wszystko co nam do głowy przyjdzie.

Moderatorzy: przemir, Lukiasz

Posty: 4 Strona 1 z 1

Lukiasz

Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 3770
Rejestracja: 2006-07-05, 21:51
Lokalizacja: z Fałtekowa

Post autor: Lukiasz » 2007-11-29, 10:07
Późnojesienne oraz zimowe miesiące niosą ze sobą jeszcze jedno, dość szczególne zagrożenie na drogach. Krótkie dni, szybko zapadające ciemności sprawiają, że piesi uczestnicy ruchu drogowego stają się mniej widoczni dla kierujących pojazdami. Sporą grupę stanowią tu dzieci, w których zachowaniu trudno doszukiwać się często zdrowego rozsądku.

I choć okres jesienno-zimowy nie należy do najtragiczniejszych na naszych drogach (znacznie więcej wypadków oraz ofiar notuje się w miesiącach letnich), to jednak statystyki policyjne potwierdzają sporą ilość zdarzeń drogowych o zmroku z udziałem pieszych, w tym szczególnie dzieci.

Przepisy prawa zabraniają poruszania się dziecku, które nie ukończyło 7 roku życia, do poruszania się po drodze bez opieki starszych. Jednak trudno oczekiwać, żeby dzieci w wieku np 8 czy 11 lat zachowywały się na drodze w pełni rozważnie. A sytuacji, że małe dzieci chodzą same do szkoły jest bez liku. Niekiedy muszą iść wzdłuż ruchliwych ulic czy dróg, niekiedy muszą je przekroczyć w miejscach, gdzie nie ma sygnalizacji świetlnej.

Inne niebezpieczne sytuacje to zabawa dzieci przy ruchliwych drogach. Bawiące się dzieci jeszcze mniej uwagi zwracają na otoczenie, a to tylko stwarza dodatkowe zagrożenie. Najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem dzieci jako pieszych, według danych policyjnych, są nagłe wtargnięcie na jezdnię, wychodzenie spoza pojazdu, przebieganie przez jezdnie w niedozwolonym miejscu.

I choć dzieci często obarcza się winą za spowodowanie wypadku, warto jednak pamiętać, że błędy popełniane przez nie wynikają z etapu ich rozwoju. Nie są one w stanie podzielić swojej uwagi, koncentrują się np. tylko na zabawie, nie rozumieją zagrożeń występujacych w ruchu drogowym, nie stosują w praktyce zasad ruchu na drodze, a także mają trudności ze zlokalizowaniem źródła dźwięku, oceną odległości i prędkości.

Liczba wypadków maleje
Na szczęście od kilku już lat utrzymuje się tendencja spadkowa liczby wypadków i ich ofiar z udziałem najmłodszych. W 2006 r. w Polsce miało miejsce 5.555 wypadków drogowych z udziałem dzieci w
wieku 0-14 lat. W zdarzeniach tych 151 dzieci poniosło śmierć, a 5.757 doznało obrażen. To o ponad 40% mniej wypadków i aż o prawie 65% mniej zabitych niż w 1995 roku. W
stosunku do roku 2005 liczba wypadków zmniejszyła sie o 321 (-5,5%), rannych o 334 (-5,5%), zaś zabitych dzieci o 22 (-12,8%).

Najwięcej ofiar wypadków jest wśród dzieci w przedziale wieku 7-14 lat. W tej grupie w ubiegłym roku rannych zostało 4.311 dzieci, a 101 poniosło śmierć. W grupie wiekowej 0-6 było to odpowiednio 1.446 i 50 dzieci.

Nie należy zapominać tu także o nieletniej młodzieży (15-17 lat), która także stanowi grupę zagrożoną wypadkami drogowymi. Częściej niż młodsze dzieci poruszają się samodzielnie po drogach, zarówno jako piesi jak i kierujący rowerami oraz motorowerami.

Wśród najmłodszych dzieci, w wieku 0-6 lat, ofiary wypadków to przede wszystkim pasażerowie samochodów osobowych, potem dopiero piesi i mali rowerzyści. Wśród ofiar w wieku szkolnym dominują już piesi i pasażerowie samochodów osobowych,
ale znaczną grupę poszkodowanych stanowią też rowerzyści.

"Z odblaskami bezpieczniej"
Wprawdzie informacje podawane w mediach o śmiertelnych ofiarach wypadków napawają zawsze smutkiem, to szczególnie tragicznie wyglądają te, które dotyczą dzieci. Dlatego też warto non stop uświadamiać a zarazem dbać o bezpieczeństwo na drogach najmłodszych. I nie jest to rola tylko rodziców, czy innych opiekunów, ale i nauczycieli, zwykłych pieszych, a także kierowców.

Godne pochwały są też wszelkie kampanie, które poruszają ten temat. Producent obuwia dla dzieci, firma Bartek, razem z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i producentem elementów odblaskowych – 3M Poland rozpoczęły ogólnospołeczną akcję edukacyjną pod hasłem "Z odblaskami bezpieczniej". Oprócz akcji plakatowej i informacyjnej w wybranych salonach można nabyć po promocyjnej cenie specjalne obuwie z odblaskami. Zakup odblasków, dzięki którym dziecko widoczne jest w świetle reflektorów nawet z 250 metrów, sprawia, że części z tych wypadków można uniknąć. A o to przecież w tym wszystkim chodzi.

[img]http://img.mojeauto.pl//0/9f/09f8e49e46327375ff4b06f178e6d525.jpg[/img]

źródło: mojeauto.pl
Wojciech Traczyk

Ważne, ale ja się tak zastanawiam byłem kilka razy za granicą i w europie i za wielką woda (podobno) i szczeże mówiąc nie pamiętam żeby tak ktoś opatulał dzieci w gadżety żeby świeciły jak żarówki? tam są chodniczki, oświetlone deptaczki i ulice a u nas na siłę ubierają biedne dzieciaki ... co za kraj, ale dobre i to.
https://www.rpmotorsport.pl sklep tuningowy, katalizatory i tłumiki Magnaflow, car audio alpine i wiele innych
 
 

dejv

RPM
RPM
Posty: 330
Rejestracja: 2007-10-18, 07:09
Lokalizacja: ochota

Post autor: dejv » 2007-11-29, 10:31
Hehe za wielką wodą jak pamiętam między upłynnianiem dolarów to tam jakoś nie widziałem żadnych takich kamizelek opatulania na odblaskowo.
W Chickago to po zmroku było jasno więc każdy wszystko widział.
 
 

Mach

Awatar użytkownika
RPM
RPM
Posty: 889
Rejestracja: 2007-04-29, 19:51
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Mach » 2007-11-29, 20:45
ale przeciez taniej odblaski na dzieciech powiesic niz latarniami oswietlic ulice hmmmm
 
 

dejv

RPM
RPM
Posty: 330
Rejestracja: 2007-10-18, 07:09
Lokalizacja: ochota

Post autor: dejv » 2007-11-30, 07:54
no wiadomo po co robić coś co będzie długo służyło ludziom ?? u mnie dopiero w tym roku przy drodze w lesie koło stadiony w Głoskowie zamontowali latarnie:P a wcześniej to było ciemno jak w dupie u murzyna. a tam często dzieci chodzą do pobliskiej podstawówki.
Posty: 4 Strona 1 z 1