Subwoofer Rockford Fosgate Punch P3D212 - test

Zabudowy, sprawy techniczne, porady, dyskusje, produkty z oferty RPM
Posty: 1 Strona 1 z 1

Lukiasz

Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 3770
Rejestracja: 2006-07-05, 21:51
Lokalizacja: z Fałtekowa

Post autor: Lukiasz » 2008-10-14, 23:07
Rockford Fosgate to jedna z najstarszych nazw funkcjonujących w świecie Car Audio. Ten szanowany producent wzmacniaczy, w przeszłości znany był z masywnych subwooferów typu SPL, ale niekoniecznie z wysokiej jakości brzmienia. Teraz Rockford Fosgate wkracza na arenę najwyższej jakości brzmienia razem z nową linią subwooferów Punch P3.

[img]http://www.caraudio.com.pl/main/mambots/content/multithumb/images/b.0.550.13689838.0.stories.testy.P3D212.p3.jpg[/img]

Znamienne dla wszystkich produktów RF, głośnik P3D212 ma świetny design i bogato wyglądające opakowanie, co odpowiada ekskluzywności produktów z Linii P3.

Rockford Fosgate P3D212 Wykończenie P3D212 jest absolutnie znakomite. Aluminiowy, odlewany kosz jest polakierowany proszkowo na czarno i stanowi przestrzeń w której osadzony jest wysoki resor piankowy o spłaszczonych bokach. Resor jest zabezpieczony za pomocą ozdobnego pierścienia, a konstrukcja kosza nie pozwala na uszkodzenie resoru podczas dokręcania śrub montażowych.

Głośnik jest wyposażony w podwójne zawieszenie liniowe z impregnowanej plecionki bawełnianej. Taki rodzaj zawieszenia ma nieodłącznie bardzo wysoką wytrzymałość mechaniczną i odporność na zmęczenie materiału. Zawieszenia są zamontowane w lustrzanym odbiciu co pomaga wyeliminować zniekształcenia spowodowane przez nieliniowość ich pracy. Poziom montażu zawieszenia jest podniesiony tak aby umożliwić wentylowanie przestrzeni pomiędzy górnym a dolnym zawieszeniem. Ten rodzaj wentylacji podnosi wydajność mocową subwoofera poprzez bardzo dobre odprowadzenie ciepła co wpływa dodatnio na liniowość i niezawodność pracy. Wiele subwooferów posiadających taką wentylację ma bardzo dużą głębokość montażową, na szczęście P3 do nich nie należy. Głębokość montażowa to 17,1 cm, co przy podwójnym układzie magnetycznym złożonym z potężnych magnesów ferrytowych wydaje się wielkością niewielką. Aby zoptymalizować pole magnetyczne Rockford Fosgate dokłada dodatkowy słup biegunowy i pierścień tylny co umożliwia bardzo duże wychylenie membrany na odcinku 5,5cm. W celu dalszej poprawy niezawodności, RF stosuje odporne na zmęczenie przewody z plecionki o średnicy 16GA, wykonane w technologii obniżającej ich naprężenia w czasie pracy.

Rockford Fosgate P3D212Membrana (której tak naprawdę nigdy nie zobaczycie ponieważ ukrywa się całkowicie za nakładką przeciwpyłową wykonaną z ABS i akrylu) jest wykonana z jednostronnie prasowanego papieru, wzmocnionego kompozytem włókien Kevlarowych i ma klasyczny kształt zamkniętego stożka

[img]http://www.caraudio.com.pl/main/mambots/content/multithumb/images/b.0.550.13689838.0.stories.testy.P3D212.p3dx12_2_l.jpg[/img]

Cewka ma 2,5” (6,35) średnicy, jest wykonana w technologii cztero-warstwowej łączy się za pomocą wzmocnionego plecionką nomexową kołnierza z membraną. Połączenie cewki z membraną jest wykonane w specjalnej technologii klejenia stworzonego specjalnie dla tej linii subwooferów i oferuje bardzo dużą wytrzymałość cieplną i mechaniczną.

Dzięki wysokiemu zaawansowaniu technologicznemu zastosowanych w tym głośniku rozwiązań, użytkownik otrzymuje subwoofer o bardzo wysokiej mocy znamionowej 500 W i mocy maksymalnej 1000 W. Głośnik oferuje więc bardzo korzystny współczynnik ceny do jakości i mocy.

Instalacja

Otwórzmy więc instrukcję obsługi aby zobaczyć co Rockford Fosgate ma do powiedzenia w temacie instalacji tego głośnika.
Zalecana jest obudowa zamknięta o pojemności 28,88 litrów (1 ft3) dla najwyższej jakości brzmienia. Jako że wiele firm umieści w instrukcji obsługi informacje jakie klienci pragną usłyszeć, skontaktowaliśmy się z Daniele Hunter’em – inżynierem projektowania produktów RF aby dowiedzieć się, czy informacja tak jest zgodna z prawdą czy nadaje się raczej do książki kucharskiej. Hunter potwierdził tą informację, w rzeczy samej pojemność 29 litrów jest optymalna dla subwooferów P3 o średnicy 12”. W instrukcji znajdziemy prawdopodobnie w najłatwiejszy do zrozumienia sposób przedstawioną różnicę pomiędzy skrzynią zamkniętą i wentylowaną. Jest tam również tabela wymiarów oraz schematy łatwe do odczytania i zrozumienia.

P3-ka pasuje do standardowego otworu dla 12 " subwoofera. To spore udogodnienie, gdyż dzięki temu będzie pasować do większości gotowych obudów, co sprawia, że P3 jest głośnikiem przyjaznym dla instalatorów. Stalowy pierścień ozdobny daje P3 charakterystycznie prosty, a jednocześnie niezwykle elegancki wygląd.

Głośnik został zamontowany w obudowie o pojemności 30 litrów netto, a cewki połączone szeregowo co dało impedancję 4 ohm. Przy takim obciążeniu mój referencyjny wzmacniacz generuje moc 1000 W RMS.
Wbudowane we wzmacniacz filtry i zwrotnica zostały pominięte. Procesor dźwięku Alpinie PXA-H701 został zastosowany do określenia poziomu głośności oraz aktywnego podziału częstotliwości wszystkich głośników.

[img]http://www.caraudio.com.pl/main/mambots/content/multithumb/images/b.0.550.13689838.0.stories.testy.P3D212.p3dx12_3_l.jpg[/img]

Sesja odsłuchowa

Randy Newman - Lonley At the Top.
Zaczęliśmy od old-school’owych nagrań Rany’ego Newmana Randego Newmana z albumu Lonley At the Top. Wczesne nagrania Newmana są dość oszczędne w niskich pasmach i zawierają minimum informacji basowej. To miał być test na czułość i precyzję. Przy najstarszych nagraniach jak "Mama Told Me (Not to Come)" czy "Political Science". P3-ka okazała się bardzo szybka i zwarta bez niepotrzebnego rozwlekania linii basowej. Zmiany tonalne były wyraźnie słyszalne a gitara basowa i perkusja czysto zdefiniowane i odseparowane od siebie. Nawet w "Short People", gdzie jest więcej warstw w linii basowej, wszystkie instrumenty były wyraźnie dostrzegalnych a poszczególne tony bardzo dobrze słyszalne.
Ocena: 7.5/10

Lenny Kravitz - Believe in Me
Przejście do bardziej nowoczesnego męskiego wokalu, przypadło w udziale Lenny’emu Kravitz’owi i utworom z krążka „Belize In Me”. Impuls bardzo dobry, ale słyszalne było "zapuszkowanie" linii basowej. Pojawił się przydźwięk basu którego nie powinno być. Zmieniliśmy miejsce w którym stał testowany przetwornik aby sprawdzić czy problemy tonalne nie są związane jego otoczeniem. Po ustawieniu subwoofera na podłodze bagażnika i obróceniu go w kierunku słupka B i tylnej kanapy przydźwięk i „dźwięk z puszki” zniknęły. W typowej instalacji gdzie subwoofer znajdzie swoje miejsce w komorze bagażnika ten problem nie powinien się pojawić. Po przeniesieniu głośnika słychać wyraźnie głębokie i niskie zejście z jednoczesnymi wyraźnymi zmianami tonalnymi połączone ze wstrząsającym uderzeniem – wróciliśmy do świetnego brzmienia.
Ocena: 8.5/10

Diana Krall - Love Scenes
Podczas słuchania albumu Love Scenes - Diany Krall dałem się porwać brzmieniu na tyle że przyłapałem się na zabawie jednostką sterującą, regulując balans i poziom głośności zupełnie zapomniałem, że jestem w trakcie testu. Innymi słowy, lubię sposób w jaki P3 brzmi, ten subwoofer wykonuje naprawdę świetną pracę. Byłem kompletnie zrelaksowany i pozwoliłem się „skonsumować muzyce”. Wielkie strumienie basu pełne różnorakich tonów były rewelacyjne. Można usłyszeć delikatne tonalne różnice podczas naprawdę ostrego grania gitary basowej a jednocześnie delektować się zwartym i mocnym uderzeniem kick-basu perkusji. Obraz był bardzo dobry, a odpowiedź impulsowa doskonała. Żadnego dudnienia, wyłącznie twardy punktujący impuls.
Ocena: 8 / 10

Lyle Lovett Joshua - Judges Ruth
Kocham nagrania DTS 5.1. Pisząc to mam na uwadze, że słuchałem Lyle Lovett, DVD-A Joshua Judges Ruth, wspaniałego nagrania, w którym można usłyszeć wszystkie rodzaje szczegółów w muzyce. Perkusja uderza mocno, czysto i ostro. Gitara basowa była napięta i brzmiała bardzo wyraziście. P3 posiada imponującą zdolność do reprodukcji brzmień każdego instrumentu.
Ocena: 8 / 10

Bach "Air"
Na zakończenie zajęliśmy się nagraniem DTS 5,1 autorstwa Bacha - "Air" Nr 3 D-dur. Długie ciągi basowe były głęboki, gładkie, trwałe i dobrze opanowane. Werble szybki i zwarte . Podobnie jak w przypadku wszystkich nagrań jakich słuchaliśmy na P3, zmiany tonalne były fantastyczne. Znów świetnie się bawiliśmy słuchając muzyki w towarzystwie basującej P3-ki
Ocena: 8 / 10

Wnioski

Firam Rockford Fosgate, to jeden z głównych graczy świata Car Audio, opracowała ona subwoofer, który w mojej opinii, jest jednym z najlepiej brzmiących subwooferów w cenie do 1000 zł jakie kiedykolwiek powstały. Charakteryzuje się nie tylko wspaniałym dźwiękiem, lecz wygląda również na dużo droższy przetwornik. Jeśli chcesz dodać basu w swoim aucie, powinieneś posłuchać Punch P3D212, a następnie go kupić. To nie tylko świetna jakość dźwięku i wygląd, ale również możliwość pracy w niewielkiej obudowie i zdolność do sprostania naprawdę dużej mocy. Czego więcej można chcieć od subwoofera?

Pomiary SPL (przy 2,83 V, 1-metr urządzeniem Bruel & Kjaer typ 2231 Level Meter ustawiony: Un-weighted, SPL and Fast.)

80HZ 96.2dB
40Hz 96.2dB
20 Hz 90.3dB
Maks. SPL 123.6dB

Materiał przygotowany przez Autosound.pl
na podstawie testu zamieszczonego na stronie caraudiomag.com

JESTEŚ ZAINTERESOWANY TYM SUBWOOFEREM? KUP GO JUŻ DZIŚ W NASZYM SKLEPIE INTERNETOWYM!
http://www.rpmotorsport.pl/auta/rockford_fosgate_p3d212_-_subwoofer_12_cali-p-8100.html
https://www.rpmotorsport.pl sklep tuningowy, katalizatory i tłumiki Magnaflow, car audio alpine i wiele innych
Posty: 1 Strona 1 z 1