Jazda we mgle

OT - co tu dużo mówić :). Piszemy wszystko co nam do głowy przyjdzie.

Moderatorzy: przemir, Lukiasz

Posty: 1 Strona 1 z 1

Lukiasz

Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 3770
Rejestracja: 2006-07-05, 21:51
Lokalizacja: z Fałtekowa

Post autor: Lukiasz » 2007-11-29, 10:12
Jesień jak każda pora roku w przypadku jazdy samochodem rządzi się własnymi prawami. Szczególnie niebezpiecznym zjawiskiem atmosferycznym występującym w tym okresie są mgły. Podróżowanie w takich warunkach sprowadza się w zasadzie do jednego - noga z gazu. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka innych ważnych aspektów.

Podstawową czynnością kierowcy podczas jazdy we mgle jest, jak zostało już wspomniane na wstępie dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Z uwagi na to, że niska zawieszone połacie mgły podczas dłuższej jazdy mogą powodować problemy w ocenie szybkości przemieszczania się, a w konsekwencji do właściwego ustalenia prędkości (zdarza się tak wówczas kiedy jesteśmy skupieni na utrzymaniu się na drodze a nie patrzeniu w prędkościomierz), pomocne w tym wypadku okazują się słupki drogowe. Są one rozmieszczone na poboczach drogi od siebie w odległości 100 metrów. Pozwalają kierowcy nie tylko w orientacji w jakim kierunku biegnie najbliższa część trasy ale dzięki ich widoczności (lub też braku widoczności w przypadku gęstej mgły) pozwalają dostosować odpowiednią prędkość. Zasada jest tutaj prosta. Jeśli podczas jazdy możemy dostrzec przed sobą w kolejności tylko jeden słupek wówczas pod żadnym pozorem nie wolno jechać szybciej niż 80 km/h. Gdy nie widać żadnego z nich należy naturalnie podróżować ze zdecydowanie mniejszą prędkością, nawet gdyby miało to oznaczać jazdę 30 km/h. Gdy jesteśmy w stanie dostrzec przed sobą dwa słupki po sobie wówczas można rozpędzić samochód do 90 km/h poza terenem zabudowanym lub 100-110 km/h na autostradach.

Istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa jest utrzymanie odpowiedniego odstępu od poprzedzającego pojazdu. Za żelazną uznaje się tutaj regułę: widoczność jest wyznacznikiem zachowania bezpiecznego odstępu. Jazda na tzw. "zderzaku" jest wykluczona (nie tylko we mgle), zaś pożądane jest zachowanie wystarczającej odległości aby zostawić sobie czas na reakcję w przypadku gwałtownego hamowania uczestnika ruchu drogowego jadącego przed nami. Szybsze zatrzymanie się i pozostawienie miejsca pozwoli także na skuteczniejszą ewakuację z samochodem gdy uda nam się zauważyć, że pojazd zbliżający się do nas z tyłu zaczyna gwałtownie hamować.

Kolejnym punktem bezpiecznego podróżowania we mgle jest dodatkowe oświetlenie pojazdu. Tak samo jak jest pomocne, tak samo może przeszkadzać innym uczestnikom ruchu. Pamiętajmy zatem o tym aby światła przeciwmgielne włączyć w sytuacjach faktycznie występującej na drodze mgle. Jeśli tylko warunki atmosferyczne ulegną poprawie należy bezwłocznie je wyłączyć. Ich "gęstsza" poświata będzie bez zwątpienia razić innych kierowców. Regularne spoglądanie na lampki kontrolne podczas takich zmiennych warunków jest więc zrozumiałe.

Przyjęło się, że światła przeciwmgielne powinny być włączone jedynie w sytuacji kiedy widoczność nie przekraczas 50 metrów. Po ich włączeniu nie należy jechać szybciej niż 50 km/h między innymi dlatego, że kierowcy jadącemu ze strony przeciwnej we mgle zdecydowanie trudniej niż zwykle jest oszacować faktyczną prędkość z jaką się zbliżamy. Inny negatywny aspekt jazdy z włączonymi światłami przeciwmgielnymi w warunkach kiedy już nie mgła nie występuje, to możliwość otrzymania mandatu.

Jazda w gęstej mgle wymaga od kierowcy dużego skupienia. Dlatego też nie może być on dekoncentrowany rozmowami pozostałych pasażerów. Wykluczona jest także rozmowa przez telefon komórkowy. Warto zaopatrzyć się natomiast w specjalne okulary z żółtymi szkłami. Pomysł na ich stosowanie przyjął się wśród wielu kierowców rajdowych. Okulary takie rozjaśniają drogę nie tylko w typowych warunkach zimowych ale także właśnie podczas jazdy we mgle w dzień.

źródło: fot.sxc.hu ; mojeauto.pl ; Auto Presse
Jarosław Bartkiewicz

[img]http://img.mojeauto.pl//f/05/f056565b87ef55894feb37267c913497.jpg[/img]
https://www.rpmotorsport.pl sklep tuningowy, katalizatory i tłumiki Magnaflow, car audio alpine i wiele innych
Posty: 1 Strona 1 z 1