Co warto wiedzieć o wyciągarkach?

Wszystko o naszej ofercie, opisy produktów, porady, ciekawe informacje.
Posty: 3 Strona 1 z 1

Lukiasz

Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 3769
Rejestracja: 2006-07-05, 21:51
Lokalizacja: z Fałtekowa

Post autor: Lukiasz » 2010-11-22, 11:23
DOBÓR WYCIĄGARKI

Istnieje prosta i sprawdzona metoda samodzielnego doboru wyciągarki do samochodu. Z dowodu rejestracyjnego naszego auta odczytujemy dopuszczalną masę całkowitą i mnożymy przez 1,5. Tym sposobem otrzymamy optymalną wartość (w kilogramach) siły wyciągarki. Nie polecamy stosowania mniejszych wyciągarek. Wyciągarka często okazuje się potrzebna, gdy nasze auto jest załadowane a dodatkowo na dobre ugrzęzło w błocie. Podstawowe parametry wyciągarki podane są dla uciągu na terenie płaskim, a każde wzniesienie, czy nierówność powodują dodatkowe opory. Zalecamy natomiast stosowanie zbloczy, które prawie dwukrotnie zwiększają moc naszej wyciągarki.

Dobór liny
Wyciągarki DRAGON WINCH oferowane są z odpowiednią do swojej mocy liną stalową. Dużo zalet ma zastosowanie lin syntetycznych, których wadą niestety jest cena.

MONTAŻ WYCIĄGARKI

Wyciągarkę montujemy jedynie w miejscu do tego przeznaczonym. Jeżeli nasz samochód nie był fabrycznie przygotowany do montażu wyciągarki należy poświęcić sporo uwagi i staranności w celu przygotowania odpowiedniego miejsca. Jeszcze przed zakupem wyciągarki należy się zapoznać z wytycznym producenta dotyczącymi mocy i sposobu montażu wyciągarki. Montując wyciągarkę na zderzaku pamiętajmy o tym, że musi on być do tego przystosowany. Możemy zastosować również płyty montażowe oferowane przez wielu producentów lub przygotować miejsce samodzielnie. Pamiętajmy, że nieodpowiednie zamontowanie wyciągarki może mieć groźne skutki. Z jednej strony wyciągarka zamontowana w nieodpowiedni miejscu, może podczas pracy uszkodzić samochód, z drugiej strony w skrajnych przypadkach może mieć negatywny wpływ na elementy samochodu związane z bezpieczeństwem np. poduszki powietrzne. Instalację elektryczną podłączamy zawsze zgodnie ze schematem zawartym w instrukcji obsługi. W zależności od wyciągarki pobór prądu może sięgać nawet 400A. Wyciągarkę podłączamy więc bezpośrednio do akumulatora za pomocą przewodów o odpowiedniej grubości. Należy zastosować wyłącznik wysoko prądowy tzw. hebel. Niepracująca wyciągarka powinna być fizycznie odłączona od instalacji elektrycznej.

EKSPLOATACJA WYCIĄGARKI

Wyciągarka nie jest bardzo wymagającym uwagi urządzeniem. Nie mniej jeżeli chcemy aby pracowała przez wiele lat należy przestrzegać kilku podstawowych zaleceń. Okresowo warto jest przeprowadzić czyszczenie i konserwację urządzenia. Dotyczy to zarówno samej wyciągarki jak również gniazda zdalnego sterowania oraz puszki ze sterownikiem. Na co dzień dbajmy, żeby nasza wyciągarka była czysta i odpowiednio osłonięta od warunków atmosferycznych. Zalecamy również kontrolę stanu szczotek przy silniku i łożysk.

Po zamontowaniu wyciągarki przed wyruszeniem na podbój terenu należy ją sprawdzić w warunkach "przyjaznych".

W codziennej pracy wyciągarki krytyczną sprawą jest odpowiednie nawijanie liny na bęben. Nawinięcie liny w jednym miejscu może doprowadzić do rozerwania urządzenia. Należy również uważać żeby pracująca lina nie zakleszczała się i nie "łamała". Podczas wyciągania pojazdu w żadnym wypadku nie należy wspomagać się napędem auta. Jeżeli wyciągarka nie daje rady nas wyciągnąć to zastosujmy zblocze. Nie należy również holować innych pojazdów czy przedmiotów podczepionych do liny wyciągarki.

BEZPIECZEŃSTWO

Obsługujemy wyciągarkę tylko w rękawicach roboczych. Zawsze warto zastosować zblocze. Uzyskamy większą moc, a nasza wyciągarka mniej się "zmęczy".
Stosujemy kliny pod koła. Mimo, że wyciągarki wyposażone są w hamulce, niewskazane jest, żeby pojazd "wisiał" jedynie na linie wyciągarki.

Przy eksploatacji wyciągarki z liną stalową dla własnego bezpieczeństwa należy zabezpieczyć się przed skutkiem ew. pęknięcia liny czy zerwania punktu mocowania. Pękająca lina jest skrajnie niebezpieczna, jest groźna dla zdrowia i życia.

Przed uruchomieniem wyciągarki:

* otwórz maskę pojazdu - w przypadku pęknięcia liny nie dojdzie do rozbicia szyby i uszkodzenia wnętrza pojazdu.
* zawiesić na środku liny koc lub dywanik samochodowy - w przypadku pęknięcia liny niewielkie obciążenie skieruje pękniętą linę w ziemię.
* steruj wyciągarką stojąc maksymalnie daleko od naprężonej liny. Zadbaj, żeby nikt nie znalazł się w obszarze działania.

[img]http://www.rpmotorsport.pl/auta/images/5314c67f3c7e820ef02cb373a9aaa658.jpg[/img]
Ostatnio zmieniony 2010-11-22, 11:32 przez Lukiasz, łącznie zmieniany 1 raz.
https://www.rpmotorsport.pl sklep tuningowy, katalizatory i tłumiki Magnaflow, car audio alpine i wiele innych

przemir

Awatar użytkownika
RPM
RPM
Posty: 866
Rejestracja: 2006-07-06, 09:03
Lokalizacja: Fałtekowo

Post autor: przemir » 2010-11-22, 12:43
Lukiasz pisze:
DOBÓR WYCIĄGARKI


Przed uruchomieniem wyciągarki:

* otwórz maskę pojazdu - w przypadku pęknięcia liny nie dojdzie do rozbicia szyby i uszkodzenia wnętrza pojazdu.
* zawiesić na środku liny koc lub dywanik samochodowy - w przypadku pęknięcia liny niewielkie obciążenie skieruje pękniętą linę w ziemię.


[/url]

na to bym nie wpadl - sie czlowiek uczy cale zycie :)
"Jeżeli wam się wydaje, że moja wypowiedź była jasna, to znaczy, że w ogóle jej nie zrozumieliście, bo ona z założenia miała być niejasna."

Davi951

RPM
RPM
Posty: 15
Rejestracja: 2018-01-05, 10:28

Post autor: Davi951 » 2018-02-14, 09:31
Fajnie zebrana, przejrzysta wiedza :) Swoją drogą nie wiedziałem, że dobór wyciągarki jest taki prosty :P
Posty: 3 Strona 1 z 1