Intercooler – co warto o nim wiedzieć?

Intercooler to nic innego jak chłodnica powietrza doładowującego, która znajduje się pomiędzy sprężarką, a silnikiem tłokowym. Jak sama nazwa wskazuje jest to element, który odpowiada za chłodzenie powietrza sprężanego. Intercooler spotkać można obecnie niemal we wszystkich jednostkach z doładowaniem. Mowa tutaj nie tylko o wysokoprężnych, ale również benzynowych jednostkach.

Do czego służy intercooler?

Chłodnica powietrza doładowującego w branży motoryzacyjnej cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, ale pomimo tego wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, do czego służy intercooler. Głównym zadaniem opisywanego urządzenia jest zwiększenie sprawności jednostki napędowej. Aby poznać największe atuty chłodnicy powietrza doładowującego warto najpierw dowiedzieć się, jak działa intercooler. Jak powszechnie wiadomo powietrze, które przepływa przez turbosprężarkę jest automatycznie podgrzewane do bardzo wysokich temperatur (nawet powyżej 150 stopni Celsjusza). Tak wysoka temperatura niestety znacząco obniża wydajność turbodoładowania. Wynika to oczywiście z tego, że im cieplejsze powietrze, tym automatycznie zmniejsza się jego masa. Intercooler chłodzi powietrze o 40–60%, dzięki czemu można zyskać 15–20% więcej mocy.

Jak to działa?

Intercooler jest ostatnim ogniwem układu dolotowego. Między innymi, dlatego też umieszczony jest w przedniej części samochodu (zazwyczaj za zderzakiem). Jeżeli chodzi o sam proces chłodzenia to odbywa się on w wyniku ruchu samochodu. Intercooler wykorzystuje pęd powietrza. W niektórych urządzeniach spotkać można dodatkowe mechanizmy, które poprawiają chłodzenie. Mowa tutaj między innymi o natryskach wody. Z racji tego, że intercooler umieszczony jest za przednim zderzakiem to narażony jest on na uszkodzenia mechaniczne.

Sprawdź naszą ofertę intercoolerów:
https://www.rpmotorsport.pl/silnik-i-osprzet/intercoolery